مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک ها و ابعاد تصمیم کیری (فصل2)

فایل مورد نظر در مورد مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک ها و ابعاد تصمیم کیری (فصل2) می باشد که پس از مطالعه آن در صورت تمایل می توانید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک ها و ابعاد تصمیم کیری (فصل2)

مبانی-نظری-و-پیشینه-پژوهش-سبک-ها-و-ابعاد-تصمیم-کیری-(فصل2)

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک ها و ابعاد تصمیم کیری (فصل دوم) در 47 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

سبک های تصمیم‏ گیری
افراد از راهبردهای مختلفی برای تصمیم‏ گیری استفاده می‏کنند.برخی تصمیمات به واسطه ارزیابی نظام‏دار گزینه‏ های مختلف اتخاذ می شود. در حالی که در اتخاذ برخی تصمیمات تجزیه و تحلیل رسمی، کمتر دخالت دارند (رینالد ،کروزیر و اسونسون1997). در اين ‏باره محققان سبك‏ هاي تصميم‏ گيري متفاوتي را ارائه نموده اند. يكي از اين محققان، اسكات و بروس (1995) هستند كه پنج سبك تصميم گيري مديران را كه شامل تصميم ‏گيري عقلايي، شهودي، اجتنابي، آني و وابستگي است، را مطرح نموده اند و معتقدند این پنج سبک تحت تاثیر ویژگی های درونی و شخصیتی افراد است كه به عنوان الگو در اين پژوهش مورد بررسي قرار مي گيرد.
سبك تصميم ‏گيري عقلاني: در این سبک تصمیم‏ گیری فرد از همه راه حل ها مطلع است و مي داند كه هر تصميمي به چه نتيجه اي مي انجامد و مي تواند نتايج حاصل از تصميم‏گيري را بر حسب اولويت (بيشترين نفع) مرتب و سازماندهي كند (ابرلین،2005). تا با استفاده از يك استراتژي بهينه سازي حصول به اهداف را به حداكثر رساند (هی و میسکل ، 2008). بنابراين افراد در اين سبك تمامي راه حل هاي ممكن را تعيين و ارزشيابي نموده و با تعيين عواقب هر يك از اين راه حل ها بهترين راه حل را انتخاب مي كنند.
سبك تصميم‏ گيري شهودي: رابینز (2009) معتقد است که این سبک، فرايندي ناخودآگاه تصميم ‏گيري است كه در سايه تجربه هاي استنتاج شده به دست مي آيد. و مبنتی بر احساسات و يادگيري ضمني افراد است و الزاماً سواي تجزيه و تحليل معقول عمل نمي كند، بلكه اين دو مكمل يكديگراند. پس در اين شيوه تصميم ‏گيرنده از يك رويه نظامند استفاده نمي كند و در هنگام اتخاذ تصميم از تجربه و آگاهي هاي ضمني خود سود مي جويد.

سبك تصميم ‏گيري وابستگي: پارکر و همکاران او (2007) معتقدند که این سبک بيانگر عدم استقلال فكري و عملي تصميم ‏گيرنده و تكيه بر حمايت ها و راهنمايي هاي ديگران در هنگام اتخاذ تصميم است (هادی مقدم زاده و طهرانی، 1387). و آگاهي هاي ديگران در هنگام اين نوع تصميم‏ گيري نقش اساسي دارد  (اسکات و بروس، 1995).بنابراين در اين شيوه تصميم‏ گيرنده متکی به عقاید دیگران بوده و نقش منفعلي دارد.

-------------
  Hoy & Miskel

تعریف تصمیم ‏گیری
تصمیم گرفتن در لغت به معنی، اداره کردن، قصد کردن آمده است (دهخدا) رادفر و همکاران (1387) تصمیم‏ گیری را فرآیند پیچیده ای می دانند که شامل انواع توانایی های فکری و نیز داشتن اطلاعات در مورد تصمیمی که می‏خواهیم بگیریم می باشد. الوانی (1385) تصمیم ‏گیری را عبارت از انتخاب یک راه میان راه ‏های مختلف می داند.
تصمیم‏ گیری، عبارت از مطالعه، شناسایی و انتخاب گزینه ‏ها براساس ارزش ها، اولویت ها و توجیهات تصمیم گیرنده است. تصمیم‏ گیری، شامل چندین مرحله است، به این ترتیب که ابتدا باید به مشخص نمودن گزینه‏ ها پرداخت و سپس بهترین گزینه را که هماهنگ با اهداف، نحوه زندگی، ارزش ها و خواسته‏ های افراد است، برگزید. (هریس ، 1998)
تصمیم‏ گیری، عبارت از فرآیند انتخاب ممتازترین گزینه با قاعده از میان سایر گزینه ‏هاست. تصمیم‏ گیری، در کلیه جنبه‏ های زندگی شامل تصمیم در خصوص خرید، رأی گیری، انتخاب شغل و... دخالت دارد. تصمیمات معمولاً با عدم اطمینان در خصوص دنیای خارجی و تعارضات، اولویت ها و رجحان های شخصی همراهند و فرآیند تصمیم‏ گیری اغلب با مرحله جمع آوری اطلاعات شروع شده و پس از ارزیابی احتمالی تا آخرین مرحله که انتخاب است، پیش می رود. (شافیر ، 1993) طبق تئوری ساختار برتر  مونت‏گومری  (1983)، تصمیم‏ گیری در واقع جست و جو برای دستیابی به ساختار برتر می باشد. به عبارت دیگر تصمیم‏ گیری عبارت است از تلاش برای یافتن برترین گزینه، به طوری که حداقل در یک خصوصیت از سایر گزینه‏ ها ارجع و از نظر سایر خصوصیات نیز از هیچ یک از موارد کمتر نباشد. طبق فرض، جست و جو برای یافتن ساختار برتر طی چهار مرحله صورت می گیرد:
الف: بازنگری اولیه – جمع آوری گزینه ‏های مختلف و خصوصیات مرتبط با هر یک.
ب: یافتن گزینه برتر (احتمالی).
ج: ارزیابی گزینه برتر از نظر برتری نسبت به سایر گزینه‏ ها.
د: ساختار برتر، بازنمایی روان شناسانه از گزینه ‏ها در صورت انتخاب مورد برتر.

------------------
    Haris
  - Shafir
  - Dominance Structuring
  - Montgomery
پیشینه پژوهش
- تامپسون  (2010) در پژوهشی به این نتیجه دست یافت که بین سبک های تصمیم‏گیری مدیران بر اساس جنسیت سن آنها تفاوت معناداری وجود ندارد.

-پارکر و همکاران (2007) نیز به این نتیجه دست یافت که بين سبک عقلايی و هر يک از سبک های تصميم‏گيری شهودی، آنی و اجتنابی رابطه معنی دار منفی، بين سبک تصميم‌گيری شهودی و آنی و بين سبک تصميم گيری وابستگی و اجتنابی رابطه معنی‌دار مثبت به دست آوردند.دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک ها و ابعاد تصمیم کیری مباني نظري و پيشينه تحقیق (فصل دو)ابعاد تصمیم کیری دانلود مباني نظري سبک های تصمیم گیری مباني نظري در مورد تصمیم گیری تصمیم گیری چیست تصمیم گیری در مدیریت فصل دوم پايان نامه ارشد تعریف تصمیم گ

مطالب مرتبط

مبانی نظری و پیشینه پژوهش سبک ها و ابعاد تصمیم کیری (فصل2)


مبانی نظری پیشینه تحقیق مفاهیم و ابعاد عدالت، عدالت سازمانی و عدالت اجتماعی (فصل دوم)

عمق صحيح بذركاري

ادبیات نظری و پیشینه تحقیق قابلیت های بازاریابی (فصل دوم پایان نامه)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش محیط های یادگیری مشارکتی(فصل دوم)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش مفهوم نگرش های ناکارآمد (فصل دوم پایان نامه)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش تاثیر فرسودگی شغلی بر رفتار سازمانی و عدالت سازمانی (فصل 2)

پایان نامه و رساله معماری طراحی موزه هنر

فعالیتهای فوق برنامه

تحقیق بررسي تكنولوژي ساخت و توليد دستگاه خودپرداز ايراني (ATM )

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بررسی اضطراب